Gå till innehåll

Besöksnäringsstrategi 2027-2035

Ny besöksnäringsstrategi för Kronoberg – arbetet är igång!

 

Region Kronobergs besöksnäringsstrategi 2027–2035 är nu under framtagning. Det är ett arbete som angår hela länet – och där alla perspektiv ska vara med. Besöksnäringen berör företag, platser och människor i hela Kronoberg. Den skapar arbetstillfällen, stärker attraktiviteten på landsbygden och bidrar till levande samhällen. Nu är det dags att forma en gemensam riktning för hur vi tillsammans utvecklar näringen under de kommande åren – en strategi som är tydlig, praktisk och faktiskt används i vardagen.

Arbetet leds av Destination Småland i nära samverkan med Region Kronoberg, med Johan Olofsson från Svedest – Svensk Destinationsutveckling – som processledare. I styrgruppen sitter Eric Wickell och Karin Nilsson från Destination Småland samt Helene Wieslander och Elsa Anderman från Region Kronoberg.

En strategi förankrad i RUS och hållbarhetsmålen

Strategin tar avstamp i nuläget för besöksnäringen i Kronoberg, viktiga omvärldsfaktorer och en tydlig koppling till länets regionala utvecklingsstrategi, RUS – Framtidens Kronoberg. Visionen där är ett gott liv i ett livskraftigt Kronoberg, och besöksnäringen bidrar på flera sätt: genom kompetensförsörjning, levande bygder, stärkt entreprenörskap och bättre infrastruktur. Strategin ska inte bara samexistera med RUS och hållbarhetsmålen – den ska dra kraft från dem och ge kraft tillbaka.

En strategi får sitt värde när den fungerar i praktiken. Därför byggs den underifrån, med delaktighet, dialog och gemensamt ansvar som ledstjärnor. En arbetsgrupp med besöksnäringsansvariga från samtliga kommuner i länet träffas löpande under processen, tillsammans med representanter från Linnéuniversitetet och Länsstyrelsen. Från företagssidan deltar Huseby Bruk, IKEA Älmhult, Destination Kosta och PM & Vänner.

Utöver arbetsgruppen kopplas ett antal referensgrupper in för att säkra bredden av perspektiv: Näringslivschefer i länets kommuner (Business Region Kronoberg), Friluftsnätverket, Citysamverkan och handel, Kultursektorn (Kulturparken Småland, Linnés Råshult och Sagobygden) samt ideell sektor genom Hembygdsförbundet och LRF.

Stödjande funktioner som Almi, Companion, Nyföretagarcentrum, LNU Innovation, Leader Linné och Leader Sydost finns också med i bilden. Längs vägen sker löpande dialog med politiker och Regionala utvecklingsnämnden, grannlänens turismorganisationer, skolor samt Visit Smålands internationella partners.

Nästa steg: remiss till sommaren

Målet är att skicka ut strategin på remiss före sommaren 2025. Har du tankar, erfarenheter eller inspel som bör vara med? Hör av dig – det här arbetet är till för alla som verkar inom eller i anslutning till besöksnäringen i Kronoberg